BOTOKS – LECZNICZA TRUCIZNA

W XVIII i XIX wieku toksyna botulinowa była znana głównie jako jad kiełbasiany, odpowiedzialny za przypadki zatruć, a nawet śmierci. W początkach XX wieku odkryto jej lecznicze właściwości, zaczynając od zastosowań w okulistyce, i od tego czasu skutecznie wykorzystuje się ją w różnych dziedzinach medycyny. W XXI wieku toksyna botulinowa przekształciła się w synonim botoksu, stając się obecnie najbardziej popularnym zabiegiem odmładzającym, który zrewolucjonizował dziedzinę medycyny estetycznej.

Toksyna botulinowa, potocznie określana jako botoks, reprezentuje substancję pochodzącą z bakterii o nazwie Clostridium botulinum. Pomimo toksyczności samej bakterii, toksyna botulinowa została starannie skonstruowana w kontrolowany sposób, celem zapewnienia jej bezpieczeństwa i skuteczności w obszarze medycyny.

Jak działa toksyna botulinowa?

1

Blokowanie Sygnałów Nerwowych: Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na tym, że blokuje ona przekazywanie sygnałów nerwowych do mięśni. Kiedy nerwy komunikują się z mięśniami, przekazują sygnały, które powodują skurcze mięśni. Toksyna botulinowa hamuje ten proces, blokując uwalnianie neuroprzekaźników.

2

Zmniejszenie Napięcia Mięśniowego: Poprzez zablokowanie sygnałów nerwowych, toksyna botulinowa powoduje tymczasowe osłabienie mięśni. Skurcze mięśni, które prowadzą do powstawania zmarszczek mimicznych, są złagodzone lub zahamowane.

3

Redukcja Zmarszczek Mimicznych: Zmniejszone napięcie mięśni skutkuje zmniejszoną aktywnością mięśni mimicznych, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek skórnych, szczególnie tych związanych z mimiką twarzy. Jest to szczególnie efektywne w obszarach takich jak czoło, między brwiami i wokół oczu.

4

Efekt Kliniczny: Efekt działania toksyny botulinowej nie jest trwały i stopniowo zanika w ciągu kilku miesięcy. Regularne powtarzanie zabiegów pomaga utrzymać efekt wygładzenia zmarszczek.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Okres utrzymywania się efektu działania toksyny botulinowej w skórze jest zmienny i zależy od indywidualnych predyspozycji. Zazwyczaj utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. 

Zaleca się, aby zabieg z użyciem botoksu nie był powtarzany częściej niż raz na 3 miesiące. Oznacza to, że nawet jeśli efekt nie utrzymuje się długo, nie zaleca się częstych powtórzeń. Warto podkreślić, że kolejne zabiegi botulinowe mogą prowadzić do wydłużenia odstępów czasowych pomiędzy nimi.

W przypadku pominięcia kolejnego zabiegu zmarszczki mimiczne powrócą do pierwotnego kształtu, a z biegiem czasu mogą się nawet pogłębiać, co jest naturalnym skutkiem procesów starzenia się skóry.

Kiedy rozważyć stosowanie toksyny botulinowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wskazania i wiek, w którym powinno się skorzystać z zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, jest uzależniony od indywidualnych cech organizmu. Należy natomiast pamiętać, że toksyna botulinowa ma co do zasady działać prewencyjnie, zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Wbrew popularnemu twierdzeniu, zalecam wykonanie zabiegu kiedy zagłębienia na skórze nie są mocno widoczne. Warto także pamiętać, że skóra po 25 roku życia stopniowo traci swoją elastyczność, tak więc widoczność zmarszczek mimicznych zaczyna się zwiększać, dlatego zalecam rozpoczęcie korzystania z zabiegu, potocznie zwanego botoksu, już przed 25 rokiem życia. 

Decyzja o stosowaniu toksyny botulinowej powinna być zawsze poprzedzona konsultacją z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej. Profesjonalista ten może ocenić indywidualne potrzeby pacjenta i dostosować plan leczenia, zapewniając naturalny i zharmonizowany efekt.